Rekonstrukce zahrady

Už je to rok, co různými způsoby trávíme čas v omezených pracovních i osobních podmínkách. Každý se s touto situací snažíme nějakým způsobem poprat. Když jsme naši faru museli poprvé před rokem uzavřít, využili jsme toho, že máme rozlehlou zahradu a svou energii jsme vložili do práce se zelení. V té době se také zrodil nápad zahradu předělat tak, aby lépe vyhovovala akcím, které dlouhá léta pořádáme.

Mnozí obyvatelé města si zahradu na husitské faře spojují s letními příměstskými tábory, s klubovnou Centra Hláska, s masopustem, se stezkami odvahy či s farmářskými trhy, kdy bývá zahrada otevřená pro veřejnost.

Ve svých akčních snech jsme se rozhodli postoupit o krůček dál a přetvořit prostor tak, aby se tu mohly konat i svatební obřady a další akce, které pojmou více účastníků než doposud. S architektonickým návrhem nám pomohla zahradnice ze studia Terra Florida.

Původně jsme mysleli, že náš plán budeme realizovat postupně během následujících let, tak, jak nám finanční situace dovolí. V té samé době, kdy jsme se pustili do vymýšlení, odstartovala i grantová výzva Zelené oázy. Zkusili jsme štěstí, své sny jsme během několika týdnů sepsali na papír a žádost podali. Výsledek? Radostně hlásím do světa, že projekt Zahrada s nadhledem vznikl díky podpoře z grantového programu Zelené oázy, který vyhlašují Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika.

Několikaletý plán se teď smrskne do několika měsíců. Od jara až do podzimu tohoto roku budeme trávit v montérkách s rýčem v ruce. Věřím, že se nám fyzickou prací na čerstvém vzduchu bude dařit zahánět splín ze všech těch epidemiologických opatření. Pokud byste někdo měl pocit, že taková fyzická aktivita psychicky pomůže i vám, rádi vás vezmeme do party.

Naším cílem je v zahradě vytvořit prostor pro dětské hry i společenské akce.  Chceme zvýraznit jednu z největších předností místa, a to je výhled na hradební věž a roudnický zámek. Tím, že se zahrada nachází na místě bývalých hradeb na skále, dívá se člověk na město pod sebou s příjemným nadhledem. Myslím, že v takovém prostoru, obklopeném zelení a zpěvem ptáků, lze získat nadhled i nad běžnými lidskými starostmi. Věřím, že se nám podaří vytvořit takovou oázu pro duši, kam lidé budou moci přicházet nejen na plánované akce, ale třeba i jen tak na vycházku.

Kromě výhledu v naší zahradě budou mít své místo i užitkové záhony, ovocné stromy a keře, které si lidé budou moci „adoptovat“ a sklízet ovoce své práce. Produkty zahrady plánujeme využívat i při vzdělávacích aktivitách (např. výroba jitrocelové masti, výroba domácího kečupu, společné česání třešní, jahodobraní, poznávaní bylin a výroba čaje...).

Pokud to epidemiologická situace dovolí, chceme zahradu zpřístupnit, aby lidé mohli sledovat, jak náš projekt pokračuje, a třeba se i zapojit do našich výzev. Rovněž náš projekt najdete i na webu www.husitiroudnice.cz.